Araç Muayene Haberleri

Covid-19 Hakkında Duyuru: Araç Muayene İstasyonlarında olarak çalışanların ve toplumun sağlığını korumak herşeyden önce gelmektedir. Yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) salgınının yayılmasını önlemek ve toplum sağlığını korumaya yönelik olarak, halihazırda T.C Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen ve tüm istasyonlarda uygulanan önlemlere ek olarak Türkiye genelindeki tüm istasyonlarda gerekli tüm tedbirler alınmıştır.

İstasyonlar uluslararası standartlar göz önüne alınarak uzman ekipler tarafından düzenli aralıklarla dezenfekte edilmekte ve gün boyu havalandırılmaktadır. Bu kapsamda idari bölümler, bekleme alanları, ibadethaneler, tuvaletler, kafeterya alanlarında günlük olarak sterilizasyon yapılmaktadır.

Bunlara ek olarak istasyonlarda mikrop kırıcı UV sterilizasyon cihazlarının kurulumlarına başlanmıştır. Bu cihazlarla tüm istasyonlarımızın müşteri kabul alanları her akşam sterilize edilmiş olarak bir sonraki güne hazırlanmış olacaktır.

İstasyonlarda çalışan kişisel koruyucu ekipmanlar (maske, eldiven, el dezenfektanı, kolonya vb.) tedarik edilmiş olup, her muayeneden önce ve sonra, Araç Muayene Teknisyenleri ellerini dezenfekte etmekte ve her bir araç için ayrı koltuk kılıfları kullanmaktadırlar. Yola Elverişlilik Muayeneleri için özel koruyucu malzemeler temin edilerek bütün istasyonlara gönderilmiştir.

Ayrıca Müşteri Kabul Alanları başta olmak üzere istasyondaki tüm çalışma alanlarında müşterilerilerin kullanımına yönelik kolonya ve dezenfektan temin edilmiştir. Çalışanlar kişisel hijyen konusunda sürekli bilgilendirilmektedir.

Müşteriler istasyonlarda 1 metrelik sosyal mesafeyi koruyabilmeleri için müşteri kabul alanlarında banko ile bekleme sırası arasına güvenlik şeridi oluşturulmuştur. Ek olarak bankolardaki camlar yükseltilerek minimum temas sağlanması hedeflenmiştir.

Kalabalık oluşumunu engellemek adına müşteri kabul alanlarında aynı anda sadece sırası gelen müşterilere hizmet verilmeye başlanmıştır. Bu konuda istasyon görevlilerince yapılan yönlendirmenin takip edilmesi gerekmektedir.

Hamile, sağlık sorunu olan ve yurt dışı seyahate giden personellere idari izin verilmiştir.

Hatay’a yeni araç muayene istasyonu!

kırıkhan araç muayene

kırıkhan araç muayene

“Hatay Kırıkhan” Araç Muayene İstasyonu 07.05.2018 tarihinde Hatay Kırıkhan bölgesinde açıldı.

 

Hakkari’ye yeni araç muayene istasyonu!

yüksekova araç muayene

Yüksekova’da açılan yeni istasyonu ile Hakkari sınırları içindeki araç muayene istasyonu sayısını 2’ye yükseltti.

yüksekova araç muayene

Egzoz Gazı Emisyonu Kontrolü Hakkında Duyuru

egzoz muayenesi

egzoz muayenesi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 11 Mart 2017 tarihinde yayınlan Egzoz Gazı Emisyonu Kontrolü Yönetmeliği’nin 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren bütün hükümleri ile yürürlüğe girmiş bulunmaktadır.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 11 Mart 2017’de yayınlandığı “Egzoz Gazı Emisyon Kontrolü Yönetmeliği” 01 Ocak 2018 tarihinden itibaren tüm hükümleri ile yürürlüğe girmiştir. Buna göre egzoz gazı emisyon ölçümleri elektronik ortamda Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü Takip Sistemi’ne kayıt edilerek yapılmaya başlanacak ve ölçüm sonrasında araç sahiplerine ‘PUL’ ve ‘RUHSAT’ verilmeyecektir. Araç sahiplerinin ölçüm neticesinde düzenlenen ve ölçüm sonuçlarını da içeren EGZOZ GAZI EMİSYON ÖLÇÜM RAPORU’nu araçlarında muhafaza etmesi ve denetimlerde ibraz etmesi gerekecektir.

Hali hazırda egzoz gazı emisyon ölçümünü yaptırmış olan ve araç sahiplerinde bulunan PUL ve RUHSAT’lar geçerlilik süresi sonuna kadar kullanılmaya devam edecek, geçerlilik süresi dolduğunda araç sahiplerinin egzoz gazı emisyon ölçümlerini yenilemesi gerekecektir. Araç sahiplerinde bulunan ‘Egzoz Emisyon Ruhsatı’nda PUL yapıştırılacak yer olsa bile, 01 Ocak 2018 tarihinden sonra yapılacak olan egzoz gazı emisyon ölçümleri neticesinde PUL verilmeyecek, bunun yerine ‘EGZOZ GAZI EMİSYON ÖLÇÜM RAPORU’ düzenlenecek ve bu rapor araçta muhafaza edilecektir.

Geçerli bir egzoz emisyon ölçümü bulunmayan araçların, araç muayeneleri Ağır Kusurlu olarak değerlendirilecek ve muayeneleri onaylanmayacaktır.

Egzoz emisyon ölçümünü 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren yaptıranlar ölçüm geçerlilik tarihini e-Devlet üzerinden sorgulayabilecektir

İstanbul’da Yeni Muayene İstasyonu

onuncu yıl istasyonu

onuncu yıl istasyonu

Araç muayene istasyonlarının İstanbul genelindeki 14’üncü sabit istasyonu olan “Onuncu Yıl” İstasyonu 1 Aralık cuma gününden tarihinden itibaren hizmet vermeye başladı.
“Onuncu Yıl” İstasyonu müşterilerin tüm ihtiyaçlarına yönelik tasarlanmış modern bekleme salonu, kafeteryası ve geniş otopark alanıyla Türkiye’nin en büyük araç muayene istasyonu olacak.
Araç Muayene hizmetini sağlayan kuruluş tarafından yeni nesil istasyon konseptinde inşa edilen istasyonda ayrıca araç muayenesi için gerekli olan egzoz gazı emisyon ölçümü hizmeti ve akreditasyon sürecinin tamamlanmasını takiben de yola elverişlilik muayene hizmeti verilecektir.
Onuncu Yıl İstasyonu’na ulaşmak için; TEM otoyolu Hadımköy-Arnavutköy çıkışından sonra Yeşilbayır – Hadımköy – Yassıören istikameti 8 km takip edilmelidir. Hadımköy mevkiine gelindiğinde ise Fatih Cami’nin yanından, trafik ışıklarından sola dönülmelidir.

Ankara’da yeni araç muayene istasyonu!

Kahramankazan Lojistik Üssü araç muayene istasyonu

Araç muayene hizmeti veren yetkili kurum Ankara’da il genelinde artan araç muayene talebini karşılamak amacıyla yeni araç muayene istasyonunu hizmete açtı. Kahramankazan’da açılan Ankara Lojistik Üssü istasyonu ile Tüvtürk’ün Ankara sınırları içindeki araç muayene istasyonu sayısı 8’e yükseldi.

Araç Muayene hizmetini sağlayan kuruluş tarafından yeni muayene konseptiyle inşa edilen Ankara Lojistik Üssü İstasyonu, 4 kanalıyla her araç tipine sadece randevuyla hizmet verecek

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı denetiminde Türkiye’de periyodik araç muayene hizmeti vermeye yetkili tek kuruluş olan Tüvtürk, Ankara’da artan muayene talebine cevap verebilmek için il sınırları içinde yeni bir istasyonu hizmete açtı.

Sadece randevuyla hizmet verecek

Kahramankazan’da hizmete giren Ankara Lojistik Üssü istasyonu, TÜVTÜRK’ün Ankara sınırları içindeki 8’inci, Türkiye genelinde de 205’inci sabit araç muayene istasyonu oldu. Tüvtürk’ün yeni araç muayene istasyonu konseptine uygun inşa edilen Ankara Lojistik Üssü İstasyonu, 4 kanallı olarak sadece randevuyla hizmet verecek.
Tüvtürk’ün müşteri hizmetleri kalitesini yükseltmek için araç sahiplerinden gelen tüm talep ve önerileri değerlendirmesi kapsamında hizmete giren Ankara Lojistik Üssü İstasyonu, bölgede her tip aracın da muayenesinin daha kolay ve hızlı biçimde yapılmasını sağlayacak.
Yeni istasyon ile birlikte TÜVTÜRK’ün Ankara il sınırlarındaki istasyon sayısı 8’e yükseldi. Araç sahipleri, yeni açılan Ankara Lojistik Üssü Araç Muayene İstasyonu’nun yanısıra; Akyurt, Beypazarı, Gölbaşı, İvedik, İstanbulyolu, Polatlı ve Şereflikoçhisar Araç Muayene İstasyonları’nda da hizmet almaya devam edecek

Araç Muayene hizmetini sağlayan kuruluş tarafından Ankara sınırları içinde ilçe ve köy merkezlerini ziyaret eden 1 gezici muayene istasyonu ve sadece traktörlere hizmet veren 1 gezici traktör muayene istasyonu da bulunuyor.

Araç Muayene Raporunu Her Zaman Aracınızda Bulundurun!

Motorlu Araç Trafik Belgesi Kalkıyor!

2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanununda yapılan değişikliğe istinaden, 01.07.2017 tarihinden itibaren “Motorlu Araç Trafik Belgesi” uygulamadan kalkacak olup, muayenesi onaylanan araçların muayene geçerlilik süreleri, sadece araç muayene raporunda yer alacaktır. Bu nedenle, yetkili makamların talimatları doğrultusunda, Muayene yapan yetkili kurum tarafından düzenlenmiş olan araç muayene raporunuzu her zaman aracınızda bulundurmanız hususunu önemle dikkatinize sunarız.

Standart dışı plakalar ağır kusur sayılacak

Araç muayenelerinde uygulanan kusur tablosunda yapılan değişiklikle standartlara uygun olmayan plakalar, muayeneden geçemeyecek. Genişliği 11 santimetre, uzunluğu 52 santimetre olacak plakalarda, silik, bold, italik veya kapatma şeklindeki yazı ve rakamlar ağır kusur kapsamında değerlendirilecek.

Standart dışı plakalar ağır kusur sayılacak

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğünce 3 Temmuz itibarıyla geçerli olacak kusur tablosu yayımlandı.

Buna göre, Hızlı Geçiş Sisteminde (HGS) yanlış ceza yazılmasına da neden olan rakamların arasında vida bulunması, yazıların silik, bold, italik veya kapatma şeklinde olması ağır kusur kapsamına alındı.

Söz konusu düzenlemeyle plakalardaki yazı ve rakamların, Karayolu Trafik Kanunu’nun tescil plakaları bölümünde belirtilen 11 santimetre genişliğinde, 52 santimetre uzunluğunda olmayan plakaların bulunduğu araçlar, araç muayene istasyonu tarafından yapılan araç muayenesinden geçemeyecek.

Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması Kanunu Hakkında Duyuru! (01.09.2016)

ötv mtv

Bazı alacakların yeniden yapılandırılmasına ilişkin 6736 numaralı kanun 3 Ağustos 2016 tarihinde kabul edilmiş ve 19 Ağustos 2016 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanmasıyla birlikte yürürlüğe girmiştir. İlgili kanun kapsamında 30.06.2016 tarihinden önce motorlu taşıtlar vergi borcu (2016 yılı 2. Taksiti hariç olmak üzere), trafik cezası, OGS/HGS borcu olan araç sahipleri yapılandırmadan faydalanmak için Maliye Bakanlığı’na başvuru yapabilecektir.

Araç muayene işleminin yapılabilmesi için aracın motorlu taşıtlar vergi borcunun, herhangi bir trafik cezasının ve OGS/HGS borcunun olmaması gerekmektedir. İlgili yapılandırmadan faydalanan araç sahipleri taksitlendirme işleminin başlatılmasını takiben araçlarının muayane işlemlerini yaptırabileceklerdir.
İlgili kanun araç muayene gecikme bedeli borcu olan araçlar için herhangi bir yapılandırmayı kapsamamaktadır.

 

Gezici İstasyonlarda Randevulu Hizmet Başladı! (30.11.2015)

Araç Muayene Gezici İstasyonlar

Araç Muayene Gezici İstasyonlar

TÜVTÜRK’ün Türkiye genelinde sadece randevu ile araç kabul eden muayene istasyonlarına 30 Kasım tarihinden itibaren 38 ilde hizmet veren gezici istasyonlar da dâhil oluyor. Gezici araç muayene istasyonları tüm Türkiye’de 76 ilde hizmet veriyor.

Adana, Adıyaman, Afyon, Aksaray, Antalya, Aydın, Ağrı, Balıkesir, Bartın, Bilecik, Burdur, Bursa, Çanakkale, Denizli, Diyarbakır, Düzce, Edirne, Eskişehir, Hatay, Isparta, İstanbul, İzmir, Karabük, Karaman, Kastamonu, Kayseri, Kırklareli Kırşehir, Kocaeli, Konya, Kütahya, Manisa, Mersin, Muğla, Nevşehir, Niğde, Osmaniye, Sakarya, Tekirdağ, Trabzon, Uşak, Yalova, Zonguldak illerinde hizmet veren gezici araç muayene istasyonları artık sadece randevu ile hizmet verecek.

Randevulu hizmet veren 43 ildeki gezici araç muayene istasyonlarına randevu almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Motosiklet muayenesi gezici istasyonla köylere kadar gidiyor!

Türkiye genelinde 16 ilde başlattığı yeni uygulamayla köy ve belde merkezlerini ziyaret eden Gezici Traktör Muayene İstasyonları, artık motosiklet muayenesi de yapmaya başladı.

Emniyet Genel Müdürlüğü verilerine göre ülkemizde en az muayeneye gelen araç cinsi olan motosikletler için araç muayene istasyonları, muayene hizmetine erişimi kolaylaştıran uygulamalarına devam ediyor.

İstanbul, İzmir, Antalya ve Fethiye’de motosikletlere özel muayene istasyonlarının ardından, motosiklet sahipleri için büyük bir kolaylık daha devreye alındı.

Türkiye genelinde Adana, Afyonkarahisar, Aksaray, Antalya, Aydın, Balıkesir, Burdur, Çanakkale, Denizli, Hatay, İzmir, Konya, Kütahya, Manisa, Mersin, Muğla ve Tekirdağ’da köy ve belde merkezlerini ziyaret eden Gezici Traktör Muayene İstasyonları, artık motosikletler için de muayene hizmeti vermeye başladı.

Motosiklet sahiplerinden gelen öneriler dikkate alındı

Araç kullanıcılarının yorum ve önerilerini büyük bir dikkatle takip ettiklerini belirten Araç Muayene Yetkilileri, kendilerine gelen şikayet ve önerilerde, sabit istasyonlarının şehir merkezlerine olan mesafesi nedeniyle, motosiklet sahiplerinin zaman zaman sabit istasyonlara erişmekte sorun yaşadıklarını belirttiğini söyledi. Motosiklet sahiplerinin önerilerini hayata geçirdiklerini ifade eden Araç Muayene Yetkilileri, kapsamlı bir çalışma sonucunda traktörler için özel olarak tasarlanan Gezici Traktör Muayene İstasyonları’nın motosiklet muayenesi yapmaya uygun hale getirildiğini belirtti.

Araç muayene istasyonları, bu yeni uygulama ile ülke genelinde muayenesiz motosiklet oranını kayda değer oranda azaltarak, trafik güvenliğine büyük katkı sağlamayı hedefliyor.

Motosiklet sahipleri, Gezici Traktör ve Muayene İstasyonları’ndan hizmet almak için www.otomuayenerandevu.com web sitesinden bilgi alabilecek.

SURİYE PLAKALI ARAÇLARIN MUAYENELERİ HAKKINDA ÖNEMLİ DUYURU!
Türkiye Cumhuriyeti Karayolları Trafik Yönetmeliğinin 51/A maddesi doğrultusunda Suriye’de tescilli araçların ülkemizde tescil plakası alması ve muayene edilmesi ile ilgili şartlar belirlenmiştir. Konunun detayları aşağıdaki gibidir:

Sadece hususi olarak tescil edilmiş araçların muayenesi yapılacaktır.
Aracı muayeneye, araç sahibi olarak tercüme tescil belgesinde adı geçen kişi, vekalet verdiği kişi ya da aynı ay içerisinde başka bir araç muayene ettirmediği takdirde herhangi bir kişi de getirebilir.
Araçların ülkeye giriş tarihinden itibaren ilk muayenelerinde, gecikme bedeli alınmayacak ve borç sorgulaması yapılmayacaktır. Ancak, devamındaki muayenelerinde muayeneye geç gelinmesi durumunda gecikme bedeli alınacak ve borç sorgulaması yapılacaktır.
Aracınızın muayenesinin olumlu sonuçlanması için geçerli bir egzoz emisyon ölçümünün olması gerekmektedir. Bu hizmeti TÜVTÜRK İstasyonları’ndan alabilirsiniz.
Muayene için zorunlu belgeler şu şekildedir;

1. Yabancı Tanıtma Belgesi, böyle bir belge yoksa “Geçici Koruma Randevu Talep Belgesi” veya “Geçici Koruma Kimlik Belgesi”

2. Araç Tescil belgesi (Suriye’den alınmış orijinal belge)

3. Araç tescil belgesinin noter onaylı Türkçe tercümesi

4. Trafik sigortası (en az 1 yıl süre ile düzenlenmiş)

5. Tadil edilen araçlar için proje ve hesaplarına ek olarak ilgili gümrük idaresinden alınmış, tadilata izin verildiğini gösteren belge (belgede tadilatın tarifi ve hangi tadilata izin verildiği açıkça yazmalıdır)

6. 3 adet Ek-1 Formu* doldurularak getirilmelidir. (Aracınızda şasi numarası, koltuk sayısı gibi bilgilerde hata varsa istasyon tarafından talep edilecektir)

Araç muayenesi için istasyona gelmeden önce yapılması gerekenler;

1. Randevu almanız önemlidir. araç muayene randevusu almak için otomuayenerandevu.com sitesinden online randevu alabilirsiniz

2. Aracınızın muayene için gerekli belgeleri kontrol edilmelidir.

3. Araç cinsine uygun, kullanılabilir durumda yangın tüpü, ilk yardım çantası (içeriği tam), 2 adet üçgen reflektör gibi “Araç Donanımları”nın tam olup olmadığı kontrol edilmelidir.

4. Aracınızın tüm ön ve arka aydınlatma sistemleri, sinyaller ve iç aydınlatma sistemleri çalışır durumda olmalıdır.

5. Emniyet kemerlerinin, ilgili yönetmeliklerde belirtilen özelliklere haiz, tam ve çalışır durumda olması gerekmektedir.

6. Aracınızın ön ve varsa arka cam yıkama sistemleri çalışır durumda, aynaları ise eksiksiz olmalıdır.

7. Aracınızın muayenesinin olumlu sonuçlanması için geçerli bir egzoz emisyon ölçümünün olması gerekmektedir. Bu hizmeti tüm istasyonlarımızdan alabilirsiniz.

İstasyona gelindiğinde yapılması gerekenler;

1. Aracınızı görevlilerin gösterdiği yere park edin.

2. Müşteri kabul binasına giderek sıra numaranızı alın.

3. Müşteri kabul sıra numaralarını takip edin ve sıranız geldiğinde evraklarınızı teslim edin ve ücretinizi ödeyin. Ücretler nakit olarak alınmaktadır.

4. Müşteri kabul işlemlerinden sonra dış alanda sıra numaralarını takip ederek aracınızın çağrılmasını bekleyin.

5. Aracınızda muayene edilen kontrol noktaları şu şekildedir:

Taşıt tanıtımı
Fren Sistemi
Direksiyon, Direksiyon sistemi
Görüş Özellikleri
Lambalar, Yansıtıcılar, Elektrik Teçhizatı, Aydınlatma sistemi
Dingiller (Tekerlekler), Lastikler, Süspansiyon
Şasi ve Şasi Bağlantıları
Zorunlu Ekipmanlar
Gürültü Kirliliği, Gürültü Kirliliği Seviyesinin Kontrolü
Yolcu Taşıyan Araçlar için ilave kontroller
6. Aracınızı 15 dk sonra kanal çıkışından alın.

7. Muayeneniz tamamlandığında aracınızı ve raporunuzu muayene teknisyenimizden teslim alın.

8. Muayene sonucunda emniyetsiz ya da ağır kusur bulunması halinde, muayeneniz onaylanmaz. Tespit edilen eksiklikleri gidererek en geç 30 gün içerisinde 1 defaya mahsus ücretsiz muayene tekrar hakkınızı aynı istasyonda kullanabilirsiniz.

*EK-1 Formu Araç trafik tescil müraacat ve işlem formudur.

Muayeneden Geçemeyen Araçların Satışı da Yapılamayacak (03.03.2014)

Emniyet Genel Müdürlüğü, artık muayenesi olmayan araçların satışının yapılmadığını, muayenesiz araçların tescil aşamasında tescil ettirilmediğini, otomobil alacakların dolandırıcılara dikkat etmesi gerektiğini bildirdi. Geçen yıl sonu itibariyle 6 milyon 145 bin 982 muayeneden geçmiş otomobil, 1 milyon 107 bin 62 de muayenesiz otomobil trafikte bulunuyor.

Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Uygulama ve Denetleme Dairesi verilerinden derlenen bilgiye göre, muayenesi olmayan araçlar, trafiğe daha güvenli araçların çıkarılması amacıyla tescil aşamasında tescil ettirilmeyecek. Muayenesiz araçların noterden satış işlemleri de yapılamacak, otomobil ve araç alış verişi yapacak vatandaşların dolandırıcılara dikkat etmesi gerektiği belirtildi. Geçen yıl sonu itibariyle 6 milyon 145 bin 982 muayeneden geçmiş otomobil, 1 milyon 107 bin 62 de muayenesiz otomobil trafikte bulunuyor.

Muayenesiz otomobil ve taşıtları satmak isteyen dolandırıcıların müşterilerden kapora alarak, satış işlemlerinde dolandırıcılık yaptıkları kaydedildi. Vatandaşların satın almak istedikleri aracın ruhsat belgesinden muayenesinin olup olmadığına ve geçerlilik süresine dikkat etmesi gerektiği belirtildi.

Her yıl binlerce ölümlü ve yaralanmalı kazaların yaşandığı ülke genelinde 2013 yıl sonu itibarıyla 738 bin 361 kamyonet, 1 milyon 784 bin 233 motosiklet, 1 milyon 31 bin 273 traktör, 274 bin 967 kamyon, 126 bin 642 minibüs, 48 bin 789 otobüs, 23 bin 96 özel amaçlı taşıt olmak üzere toplam 5 milyon 134 bin 423 araç muayenesiz trafikte yer alıyor.

Trafikte bulunan toplam araçların yüzde 71,4’ü muayenesi yapılmış araçlardan, yüzde 28,6’sı ise muayenesi yapılmamış araçlardan oluşuyor.

-Trafiğe günde yüzlerce yeni araç çıkıyor

Trafik Uygulama ve Denetleme Dairesi verilerine göre, yılbaşı itibarıyla trafiğe kayıtlı araç sayısı 17 milyon 939 bin 447 olarak tescil edildi. Türkiye genelinde trafiğe çıkan kayıtlı araçların yüzde 52’si otomobilden, yüzde 16’sı kamyonetten, yüzde 15’i motosikletten, yüzde 9’u traktörden, yüzde 4’ü kamyondan, yüzde 2’si minibüs, yüzde 1,2’si otobüs, yüzde 0,2’si ise özel amaçlı taşıtlardan meydana geliyor.

Sadece 2013 Aralık ayında 81 bin 911 araç trafiğe tescil ettirilirken, bunların içinde yüzde 64’ü otomobilden oluştu. Geçen yıl trafiğe kaydı yapılan araç sayısı 1 milyon 131 bin 390 olarak kayıtlara geçerken, 225 bin 356 adet aracın ise trafikten kaydı silindi. Kayıtlara göre, sadece İstanbul’da trafiğe günde ortalama 300 yeni araç çıkıyor.

Türkiye genelinde 81 ilde 193 adet sabit ve 73 adet gezici araç muayene istasyonu ile birlikte toplam 262 noktada hizmet verilmektedir. Araç muayene hizmeti en ücra noktalara kadar taşınmaktadır.

Nüfusun yoğun olduğu illerde uzun bekleme kuyruklarını minimize etmek amacıyla araç kapasitesini karşılayacak sayıda muayene istasyonu ve muayene kanalı bulunmaktadır.

Mevcut yöntemlerle yapılan şase, motor, plaka ve görüntü kontrolü daha da ileriye taşınarak kontrol ve test cihazları eşliğinde araçların gerçek durumu tespit edilmekte ve ağır kusurlu veya emniyetsiz durumda olan araçlara onay verilmeyip bir aylık süre içinde gerekli tamiratın yaptırılması sağlanmaktadır.

Muayenede başarılı olan araçların ön plakaları üzerine, bir sonraki araç muayene tarihini belirleyen muayene etiketi yapıştırılmaktadır. Ayrıca muayene sonucunu gösteren Muayene Raporu hazırlanıp müşterilere teslim edilmektedir.

Avrupa Birliği ülkelerine yük nakli yapan ağır tonajlı ticari araçlar genel teknik muayeneleriyle birlikte yola elverişlilik belgelerini de TÜVTURK İstasyonları’ndan temin edebilmektedirler.

Araç muayene hizmeti yanında egzoz emisyon muayene hizmeti de verilmektedir.

Teknik Öğretim Genel Müdürlüğü ile imzalanan protokole göre, yaklaşık 2.400 kişiye teknik eğitim verilmiştir.

İstasyonlarda çalışan personel 3 ay boyunca teorik ve pratik eğitimlerden geçecek ve tüm teknik personel, “Araç Muayene Yetki Belgesi” almıştır.

Egzoz Gazı Emisyon Ölçümünü sadece Muğla Marmaris istasyonu dışında, tüm Araç Muayene İstasyonlarında yaptırabilirsiniz.

Egzoz Gazı Emisyon Ölçüm hizmeti Gezici Araç Muayene İstasyonlarında 09.11.2011 tarihi itibariyle verilmeye başlanmıştır. Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü veren gezici istasyonlar için lütfen tıklayınız

Sadece randevu ile hizmet veren 18 istasyonda muayene tekrarı hizmeti de randevu ile verilmeye başlanmıştır. Bu istasyonlarda muayene tekrarına gelecek vatandaşların tekrardan muayene tekrarı için randevu almaları gerekir. Sadece randevu ile hizmet veren istasyonlar için lütfen tıklayınız.