tüvtürk Haberleri

İSTANBUL’A YENİ tüvtürk İSTASYONU

onuncu yıl istasyonu

onuncu yıl istasyonu

tüvtürk istasyonlarının İstanbul genelindeki 14’üncü sabit istasyonu olan “Onuncu Yıl” İstasyonu 1 Aralık cuma gününden tarihinden itibaren hizmet vermeye başladı.
“Onuncu Yıl” İstasyonu müşterilerin tüm ihtiyaçlarına yönelik tasarlanmış modern bekleme salonu, kafeteryası ve geniş otopark alanıyla Türkiye’nin en büyük tüvtürk istasyonu olacak.
TÜVTÜRK tarafından yeni nesil istasyon konseptinde inşa edilen istasyonda ayrıca tüvtürksi için gerekli olan egzoz gazı emisyon ölçümü hizmeti ve akreditasyon sürecinin tamamlanmasını takiben de yola elverişlilik muayene hizmeti verilecektir.
Onuncu Yıl İstasyonu’na ulaşmak için; TEM otoyolu Hadımköy-Arnavutköy çıkışından sonra Yeşilbayır – Hadımköy – Yassıören istikameti 8 km takip edilmelidir. Hadımköy mevkiine gelindiğinde ise Fatih Cami’nin yanından, trafik ışıklarından sola dönülmelidir.

Ankara’da yeni tüvtürk istasyonu!

Kahramankazan Lojistik Üssü tüvtürk istasyonu

tüvtürk muayene hizmeti veren yetkili kurum Ankara’da il genelinde artan tüvtürk talebini karşılamak amacıyla yeni tüvtürk istasyonunu hizmete açtı. Kahramankazan’da açılan Ankara Lojistik Üssü istasyonu ile Tüvtürk’ün Ankara sınırları içindeki tüvtürk istasyonu sayısı 8’e yükseldi.
Tüvtürk’ün yeni muayene konseptiyle inşa edilen Ankara Lojistik Üssü İstasyonu, 4 kanalıyla her araç tipine sadece randevuyla hizmet verecek
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı denetiminde Türkiye’de periyodik tüvtürk hizmeti vermeye yetkili tek kuruluş olan Tüvtürk, Ankara’da artan muayene talebine cevap verebilmek için il sınırları içinde yeni bir istasyonu hizmete açtı.
Sadece randevuyla hizmet verecek
Kahramankazan’da hizmete giren Ankara Lojistik Üssü istasyonu, TÜVTÜRK’ün Ankara sınırları içindeki 8’inci, Türkiye genelinde de 205’inci sabit tüvtürk istasyonu oldu. Tüvtürk’ün yeni tüvtürk istasyonu konseptine uygun inşa edilen Ankara Lojistik Üssü İstasyonu, 4 kanallı olarak sadece randevuyla hizmet verecek.
Tüvtürk’ün müşteri hizmetleri kalitesini yükseltmek için araç sahiplerinden gelen tüm talep ve önerileri değerlendirmesi kapsamında hizmete giren Ankara Lojistik Üssü İstasyonu, bölgede her tip aracın da muayenesinin daha kolay ve hızlı biçimde yapılmasını sağlayacak.
Yeni istasyon ile birlikte TÜVTÜRK’ün Ankara il sınırlarındaki istasyon sayısı 8’e yükseldi. Araç sahipleri, yeni açılan Ankara Lojistik Üssü tüvtürk İstasyonu’nun yanısıra; Akyurt, Beypazarı, Gölbaşı, İvedik, İstanbulyolu, Polatlı ve Şereflikoçhisar tüvtürk İstasyonları’nda da hizmet almaya devam edecek
Tüvtürk’ün Ankara sınırları içinde ilçe ve köy merkezlerini ziyaret eden 1 gezici muayene istasyonu ve sadece traktörlere hizmet veren 1 gezici traktör muayene istasyonu da bulunuyor.

tüvtürk Raporunu Her Zaman Aracınızda Bulundurun!

Motorlu Araç Trafik Belgesi Kalkıyor!
2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanununda yapılan değişikliğe istinaden, 01.07.2017 tarihinden itibaren “Motorlu Araç Trafik Belgesi” uygulamadan kalkacak olup, muayenesi onaylanan araçların muayene geçerlilik süreleri, sadece tüvtürk raporunda yer alacaktır. Bu nedenle, yetkili makamların talimatları doğrultusunda, Muayene yapan yetkili kurum tarafından düzenlenmiş olan tüvtürk raporunuzu her zaman aracınızda bulundurmanız hususunu önemle dikkatinize sunarız.

Standart dışı plakalar ağır kusur sayılacak

tüvtürklerinde uygulanan kusur tablosunda yapılan değişiklikle standartlara uygun olmayan plakalar, muayeneden geçemeyecek. Genişliği 11 santimetre, uzunluğu 52 santimetre olacak plakalarda, silik, bold, italik veya kapatma şeklindeki yazı ve rakamlar ağır kusur kapsamında değerlendirilecek.
Standart dışı plakalar ağır kusur sayılacak
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğünce 3 Temmuz itibarıyla geçerli olacak kusur tablosu yayımlandı.
Buna göre, Hızlı Geçiş Sisteminde (HGS) yanlış ceza yazılmasına da neden olan rakamların arasında vida bulunması, yazıların silik, bold, italik veya kapatma şeklinde olması ağır kusur kapsamına alındı.
Söz konusu düzenlemeyle plakalardaki yazı ve rakamların, Karayolu Trafik Kanunu’nun tescil plakaları bölümünde belirtilen 11 santimetre genişliğinde, 52 santimetre uzunluğunda olmayan plakaların bulunduğu araçlar, tüvtürk istasyonu tarafından yapılan tüvtürksinden geçemeyecek.

Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması Kanunu Hakkında Duyuru! (01.09.2016)

ötv mtv
Bazı alacakların yeniden yapılandırılmasına ilişkin 6736 numaralı kanun 3 Ağustos 2016 tarihinde kabul edilmiş ve 19 Ağustos 2016 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanmasıyla birlikte yürürlüğe girmiştir. İlgili kanun kapsamında 30.06.2016 tarihinden önce motorlu taşıtlar vergi borcu (2016 yılı 2. Taksiti hariç olmak üzere), trafik cezası, OGS/HGS borcu olan araç sahipleri yapılandırmadan faydalanmak için Maliye Bakanlığı’na başvuru yapabilecektir.
tüvtürk işleminin yapılabilmesi için aracın motorlu taşıtlar vergi borcunun, herhangi bir trafik cezasının ve OGS/HGS borcunun olmaması gerekmektedir. İlgili yapılandırmadan faydalanan araç sahipleri taksitlendirme işleminin başlatılmasını takiben araçlarının muayane işlemlerini yaptırabileceklerdir.
İlgili kanun tüvtürk gecikme bedeli borcu olan araçlar için herhangi bir yapılandırmayı kapsamamaktadır.

Gezici İstasyonlarda Randevulu Hizmet Başladı! (30.11.2015)

tüvtürk Gezici İstasyonlar

tüvtürk Gezici İstasyonlar

TÜVTÜRK’ün Türkiye genelinde sadece randevu ile araç kabul eden muayene istasyonlarına 30 Kasım tarihinden itibaren 38 ilde hizmet veren gezici istasyonlar da dâhil oluyor. Gezici tüvtürk istasyonları tüm Türkiye’de 76 ilde hizmet veriyor.
Adana, Adıyaman, Afyon, Aksaray, Antalya, Aydın, Ağrı, Balıkesir, Bartın, Bilecik, Burdur, Bursa, Çanakkale, Denizli, Diyarbakır, Düzce, Edirne, Eskişehir, Hatay, Isparta, İstanbul, İzmir, Karabük, Karaman, Kastamonu, Kayseri, Kırklareli Kırşehir, Kocaeli, Konya, Kütahya, Manisa, Mersin, Muğla, Nevşehir, Niğde, Osmaniye, Sakarya, Tekirdağ, Trabzon, Uşak, Yalova, Zonguldak illerinde hizmet veren gezici tüvtürk istasyonları artık sadece randevu ile hizmet verecek.
Randevulu hizmet veren 43 ildeki gezici tüvtürk istasyonlarına randevu almak için buraya tıklayabilirsiniz.
Motosiklet muayenesi gezici istasyonla köylere kadar gidiyor!
Türkiye genelinde 16 ilde başlattığı yeni uygulamayla köy ve belde merkezlerini ziyaret eden Gezici Traktör Muayene İstasyonları, artık motosiklet muayenesi de yapmaya başladı.
Emniyet Genel Müdürlüğü verilerine göre ülkemizde en az muayeneye gelen araç cinsi olan motosikletler için tüvtürk istasyonları, muayene hizmetine erişimi kolaylaştıran uygulamalarına devam ediyor.
İstanbul, İzmir, Antalya ve Fethiye’de motosikletlere özel muayene istasyonlarının ardından, motosiklet sahipleri için büyük bir kolaylık daha devreye alındı.
Türkiye genelinde Adana, Afyonkarahisar, Aksaray, Antalya, Aydın, Balıkesir, Burdur, Çanakkale, Denizli, Hatay, İzmir, Konya, Kütahya, Manisa, Mersin, Muğla ve Tekirdağ’da köy ve belde merkezlerini ziyaret eden Gezici Traktör Muayene İstasyonları, artık motosikletler için de muayene hizmeti vermeye başladı.
Motosiklet sahiplerinden gelen öneriler dikkate alındı
Araç kullanıcılarının yorum ve önerilerini büyük bir dikkatle takip ettiklerini belirten tüvtürk Yetkilileri, kendilerine gelen şikayet ve önerilerde, sabit istasyonlarının şehir merkezlerine olan mesafesi nedeniyle, motosiklet sahiplerinin zaman zaman sabit istasyonlara erişmekte sorun yaşadıklarını belirttiğini söyledi. Motosiklet sahiplerinin önerilerini hayata geçirdiklerini ifade eden tüvtürk Yetkilileri, kapsamlı bir çalışma sonucunda traktörler için özel olarak tasarlanan Gezici Traktör Muayene İstasyonları’nın motosiklet muayenesi yapmaya uygun hale getirildiğini belirtti.
tüvtürk istasyonları, bu yeni uygulama ile ülke genelinde muayenesiz motosiklet oranını kayda değer oranda azaltarak, trafik güvenliğine büyük katkı sağlamayı hedefliyor.
Motosiklet sahipleri, Gezici Traktör ve Muayene İstasyonları’ndan hizmet almak için www.otomuayenerandevu.com web sitesinden bilgi alabilecek.
SURİYE PLAKALI ARAÇLARIN MUAYENELERİ HAKKINDA ÖNEMLİ DUYURU!
Türkiye Cumhuriyeti Karayolları Trafik Yönetmeliğinin 51/A maddesi doğrultusunda Suriye’de tescilli araçların ülkemizde tescil plakası alması ve muayene edilmesi ile ilgili şartlar belirlenmiştir. Konunun detayları aşağıdaki gibidir:
Sadece hususi olarak tescil edilmiş araçların muayenesi yapılacaktır.
Aracı muayeneye, araç sahibi olarak tercüme tescil belgesinde adı geçen kişi, vekalet verdiği kişi ya da aynı ay içerisinde başka bir tüvtürk ettirmediği takdirde herhangi bir kişi de getirebilir.
Araçların ülkeye giriş tarihinden itibaren ilk muayenelerinde, gecikme bedeli alınmayacak ve borç sorgulaması yapılmayacaktır. Ancak, devamındaki muayenelerinde muayeneye geç gelinmesi durumunda gecikme bedeli alınacak ve borç sorgulaması yapılacaktır.
Aracınızın muayenesinin olumlu sonuçlanması için geçerli bir egzoz emisyon ölçümünün olması gerekmektedir. Bu hizmeti TÜVTÜRK İstasyonları’ndan alabilirsiniz.
Muayene için zorunlu belgeler şu şekildedir;
1. Yabancı Tanıtma Belgesi, böyle bir belge yoksa “Geçici Koruma Randevu Talep Belgesi” veya “Geçici Koruma Kimlik Belgesi”
2. Araç Tescil belgesi (Suriye’den alınmış orijinal belge)
3. Araç tescil belgesinin noter onaylı Türkçe tercümesi
4. Trafik sigortası (en az 1 yıl süre ile düzenlenmiş)
5. Tadil edilen araçlar için proje ve hesaplarına ek olarak ilgili gümrük idaresinden alınmış, tadilata izin verildiğini gösteren belge (belgede tadilatın tarifi ve hangi tadilata izin verildiği açıkça yazmalıdır)
6. 3 adet Ek-1 Formu* doldurularak getirilmelidir. (Aracınızda şasi numarası, koltuk sayısı gibi bilgilerde hata varsa istasyon tarafından talep edilecektir)
tüvtürksi için istasyona gelmeden önce yapılması gerekenler;
1. Randevu almanız önemlidir. Ücretsiz tüvtürk randevusu almak için info@tuvturk.com.tr adresine e-posta gönderebilir ya da 0850 222 88 88 numaralı çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.
2. Aracınızın muayene için gerekli belgeleri kontrol edilmelidir.
3. Araç cinsine uygun, kullanılabilir durumda yangın tüpü, ilk yardım çantası (içeriği tam), 2 adet üçgen reflektör gibi “Araç Donanımları”nın tam olup olmadığı kontrol edilmelidir.
4. Aracınızın tüm ön ve arka aydınlatma sistemleri, sinyaller ve iç aydınlatma sistemleri çalışır durumda olmalıdır.
5. Emniyet kemerlerinin, ilgili yönetmeliklerde belirtilen özelliklere haiz, tam ve çalışır durumda olması gerekmektedir.
6. Aracınızın ön ve varsa arka cam yıkama sistemleri çalışır durumda, aynaları ise eksiksiz olmalıdır.
7. Aracınızın muayenesinin olumlu sonuçlanması için geçerli bir egzoz emisyon ölçümünün olması gerekmektedir. Bu hizmeti tüm istasyonlarımızdan alabilirsiniz.
İstasyona gelindiğinde yapılması gerekenler;
1. Aracınızı görevlilerin gösterdiği yere park edin.
2. Müşteri kabul binasına giderek sıra numaranızı alın.
3. Müşteri kabul sıra numaralarını takip edin ve sıranız geldiğinde evraklarınızı teslim edin ve ücretinizi ödeyin. Ücretler nakit olarak alınmaktadır.
4. Müşteri kabul işlemlerinden sonra dış alanda sıra numaralarını takip ederek aracınızın çağrılmasını bekleyin.
5. Aracınızda muayene edilen kontrol noktaları şu şekildedir:
Taşıt tanıtımı
Fren Sistemi
Direksiyon, Direksiyon sistemi
Görüş Özellikleri
Lambalar, Yansıtıcılar, Elektrik Teçhizatı, Aydınlatma sistemi
Dingiller (Tekerlekler), Lastikler, Süspansiyon
Şasi ve Şasi Bağlantıları
Zorunlu Ekipmanlar
Gürültü Kirliliği, Gürültü Kirliliği Seviyesinin Kontrolü
Yolcu Taşıyan Araçlar için ilave kontroller
6. Aracınızı 15 dk sonra kanal çıkışından alın.
7. Muayeneniz tamamlandığında aracınızı ve raporunuzu muayene teknisyenimizden teslim alın.
8. Muayene sonucunda emniyetsiz ya da ağır kusur bulunması halinde, muayeneniz onaylanmaz. Tespit edilen eksiklikleri gidererek en geç 30 gün içerisinde 1 defaya mahsus ücretsiz muayene tekrar hakkınızı aynı istasyonda kullanabilirsiniz.
*EK-1 Formu Araç trafik tescil müraacat ve işlem formudur.
tüvtürk Yapılandırmada Süre Uzatıldı
30.11.2014 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanan Bakanlar Kurulu Kararı’na istinaden;
tüvtürk gecikme ücretleri ise 6 ay uzatmayla, 30 Haziran 2015 günü mesai saati bitimine kadar bu düzenlemeye göre indirimli olarak hesaplanacaktır.
Bu düzenleme 11 Eylül 2014 tarihi öncesinde gecikmesi olan araçlar için geçerlidir.
Bilindiği üzere muayenesi olmayan araçların ikinci el satışı mümkün değildir. Bir aracın muayene edilebilmesi için de MTV, trafik cezası ve otoyol geçiş borcu olmamalıdır.
Konuya ilişkin detaylar aşağıdadır:
11 Eylül 2014 Tarihli ve 29116 Sayılı Resmî Gazete’de (Mükerrer) yayımlanarak yürürlüğe giren 6552 İş Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması ile Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına Dair Kanun kapsamında tüvtürksi, trafik cezası, otoyol geçiş ve motorlu taşıt vergisi gecikme ücretleri ile ilgili yeni düzenlemeler şu şekildedir:
tüvtürk, TRAFİK CEZASI, OTOYOL GEÇİŞ VE MOTORLU TAŞIT VERGİSİ (MTV) GECİKME BEDELLERİ YENİDEN YAPILANDIRILDI:
Kanunun yayımlanma tarihi olan 11 Eylül 2014 itibariyle geçerli bir muayenesi olmayan tüm araç cinslerini kapsayan yeni yasal düzenleme ile gecikilen her ay için oluşan muayene gecikme ücreti detayları aşağıda verildiği üzere indirimli olarak ödenebilecektir. Gecikme ücreti ,oluştuğu dönem ve uzunluğu itibariyle değişmekle birlikte yaklaşık olarak ortalamada eski tutarın YEDİDE BİRi (1/7)olarak düşünülebilir.
1 yıl gecikmiş bir otomobil 100 TL civarında bir gecikme yerine 18 TL ödeyecek yani 82 TL indirim var. Bu indirim rakamı otobüs için 109 TL…
4 yıl gecikmiş bir minibüs 400 TL yerine 50 TL, Kamyon 535 TL yerine 68 TL, Traktör 203 yerine sadece 25 TL ödeyecek.
10 yıl gecikmiş bir minibüs 991 TL yerine 120 TL, otobüs/kamyon ise 1.340 TL yerine 169 TL ödeyecek. Yani 1.000 TL üzerinde bir indirim söz konusu…
10 yıldır muayene yaptırmamış bir traktör 510 TL yerine 62 TL ödeyecek, 450 TL civarında bir indirim…
Rakamlar yaklaşıktır, her araç için gecikme ayına göre farklı rakamlar oluşacaktır.
Muayeneden Geçemeyen Araçların Satışı da Yapılamayacak (03.03.2014)
Emniyet Genel Müdürlüğü, artık muayenesi olmayan araçların satışının yapılmadığını, muayenesiz araçların tescil aşamasında tescil ettirilmediğini, otomobil alacakların dolandırıcılara dikkat etmesi gerektiğini bildirdi. Geçen yıl sonu itibariyle 6 milyon 145 bin 982 muayeneden geçmiş otomobil, 1 milyon 107 bin 62 de muayenesiz otomobil trafikte bulunuyor.
Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Uygulama ve Denetleme Dairesi verilerinden derlenen bilgiye göre, muayenesi olmayan araçlar, trafiğe daha güvenli araçların çıkarılması amacıyla tescil aşamasında tescil ettirilmeyecek. Muayenesiz araçların noterden satış işlemleri de yapılamacak, otomobil ve araç alış verişi yapacak vatandaşların dolandırıcılara dikkat etmesi gerektiği belirtildi. Geçen yıl sonu itibariyle 6 milyon 145 bin 982 muayeneden geçmiş otomobil, 1 milyon 107 bin 62 de muayenesiz otomobil trafikte bulunuyor.
Muayenesiz otomobil ve taşıtları satmak isteyen dolandırıcıların müşterilerden kapora alarak, satış işlemlerinde dolandırıcılık yaptıkları kaydedildi. Vatandaşların satın almak istedikleri aracın ruhsat belgesinden muayenesinin olup olmadığına ve geçerlilik süresine dikkat etmesi gerektiği belirtildi.
Her yıl binlerce ölümlü ve yaralanmalı kazaların yaşandığı ülke genelinde 2013 yıl sonu itibarıyla 738 bin 361 kamyonet, 1 milyon 784 bin 233 motosiklet, 1 milyon 31 bin 273 traktör, 274 bin 967 kamyon, 126 bin 642 minibüs, 48 bin 789 otobüs, 23 bin 96 özel amaçlı taşıt olmak üzere toplam 5 milyon 134 bin 423 tüvtürksiz trafikte yer alıyor.
Trafikte bulunan toplam araçların yüzde 71,4’ü muayenesi yapılmış araçlardan, yüzde 28,6’sı ise muayenesi yapılmamış araçlardan oluşuyor.
-Trafiğe günde yüzlerce yeni araç çıkıyor
Trafik Uygulama ve Denetleme Dairesi verilerine göre, yılbaşı itibarıyla trafiğe kayıtlı araç sayısı 17 milyon 939 bin 447 olarak tescil edildi. Türkiye genelinde trafiğe çıkan kayıtlı araçların yüzde 52’si otomobilden, yüzde 16’sı kamyonetten, yüzde 15’i motosikletten, yüzde 9’u traktörden, yüzde 4’ü kamyondan, yüzde 2’si minibüs, yüzde 1,2’si otobüs, yüzde 0,2’si ise özel amaçlı taşıtlardan meydana geliyor.
Sadece 2013 Aralık ayında 81 bin 911 araç trafiğe tescil ettirilirken, bunların içinde yüzde 64’ü otomobilden oluştu. Geçen yıl trafiğe kaydı yapılan araç sayısı 1 milyon 131 bin 390 olarak kayıtlara geçerken, 225 bin 356 adet aracın ise trafikten kaydı silindi. Kayıtlara göre, sadece İstanbul’da trafiğe günde ortalama 300 yeni araç çıkıyor.
Türkiye genelinde 81 ilde 193 adet sabit ve 73 adet gezici tüvtürk istasyonu ile birlikte toplam 262 noktada hizmet verilmektedir. tüvtürk hizmeti en ücra noktalara kadar taşınmaktadır.
Nüfusun yoğun olduğu illerde uzun bekleme kuyruklarını minimize etmek amacıyla araç kapasitesini karşılayacak sayıda muayene istasyonu ve muayene kanalı bulunmaktadır.
Mevcut yöntemlerle yapılan şase, motor, plaka ve görüntü kontrolü daha da ileriye taşınarak kontrol ve test cihazları eşliğinde araçların gerçek durumu tespit edilmekte ve ağır kusurlu veya emniyetsiz durumda olan araçlara onay verilmeyip bir aylık süre içinde gerekli tamiratın yaptırılması sağlanmaktadır.
Muayenede başarılı olan araçların ön plakaları üzerine, bir sonraki tüvtürk tarihini belirleyen muayene etiketi yapıştırılmaktadır. Ayrıca muayene sonucunu gösteren Muayene Raporu hazırlanıp müşterilere teslim edilmektedir.
Avrupa Birliği ülkelerine yük nakli yapan ağır tonajlı ticari araçlar genel teknik muayeneleriyle birlikte yola elverişlilik belgelerini de TÜVTURK İstasyonları’ndan temin edebilmektedirler.
tüvtürk hizmeti yanında egzoz emisyon muayene hizmeti de verilmektedir.
Teknik Öğretim Genel Müdürlüğü ile imzalanan protokole göre, yaklaşık 2.400 kişiye teknik eğitim verilmiştir.
İstasyonlarda çalışan personel 3 ay boyunca teorik ve pratik eğitimlerden geçecek ve tüm teknik personel, “tüvtürk Yetki Belgesi” almıştır.
Egzoz Gazı Emisyon Ölçümünü sadece Muğla Marmaris istasyonu dışında, tüm tüvtürk İstasyonlarında yaptırabilirsiniz.
Egzoz Gazı Emisyon Ölçüm hizmeti Gezici tüvtürk İstasyonlarında 09.11.2011 tarihi itibariyle verilmeye başlanmıştır. Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü veren gezici istasyonlar için lütfen tıklayınız
Sadece randevu ile hizmet veren 18 istasyonda muayene tekrarı hizmeti de randevu ile verilmeye başlanmıştır. Bu istasyonlarda muayene tekrarına gelecek vatandaşların tekrardan muayene tekrarı için randevu almaları gerekir. Sadece randevu ile hizmet veren istasyonlar için lütfen tıklayınız.