Tüvtürk

Tüvtürk

Tüvtürk Nedir?

Tüvtürk Hakkında

Tüvtürk Bİlgiler

Tüvtürk araç muayene istasyonları ile ülkemizde hizmet veren Ulaştırma Bakanlığı denetimi kapsamında çalışan kuruluştur. Araç muayene hizmeti ve araç muayene randevu hizmeti vermektedir. Tüvtürk, araç muayene istasyonları genel olarak sabah 8.00 ile akşam 17.30 saatleri arasında hizmet vermektedir. 209 sabit, 5 motosiklet, 74 gezici ve 16 gezici traktör istasyonda görevli 3.500 çalışanı ile Türkiye’nin tamamında hizmet veren TÜVTÜRK, yılda 8 milyonu aşkın aracın periyodik ve yola uygunluk muayenelerini, 3 milyonu aşkın aracın ise egzoz gazı emisyon ölçümünü gerçekleştirmektedir. Muayene tekrarları ve tespitlerle birlikte muayene sayısı 14 milyona erişmektedir. Türkiye’nin tamamında hizmet veren TÜVTÜRK, yılda 8 milyona yakın aracın periyodik ve yola uygunluk muayenelerini Tespit ve muayene tekrarları ile birlikte yılda toplamda 13 milyon muayene sayısına erişmektedir.

TÜVTÜRK’ün tüm faaliyet alanı Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından düzenlenmekte ve operasyonları yine aynı Bakanlığın denetiminde yürütülmektedir. TÜVTÜRK, ayrıca TS EN ISO 17020 standartı uyarınca Türk Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK) tarafından denetlenmekte olup, bu standarta göre akredite edilmiş bulunmaktadır.

Araç Muayene İstasyonlarında verilen hizmetler

Periyodik Araç Muayenesi
Yola Elverişlilik Muayenesi
Tadilat Sonrası Muayene, Zorunlu Muayene
Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü
Tespit
TÜVTÜRK’le Gelen Yenilikler

Türkiye karayollarının güvenliği için, ilk defa uluslararası normlara uygun kapsamda araç muayenesi
Uluslararası standartlarda eğitim almış, kalifiye eleman yetiştirilmesi
Araç kaynaklı trafik kazalarının azaltılması
Trafik güvenliğinin sağlanması, yeni standart muayene anlayışının oluşturulması için devlet birimleri ile iş birliği
Tespit
Ekonomi

Nitelikli iş gücüne geniş iş imkanı
Araç bakımını daha önemli hale getirerek yakıt tasarrufu sağlanması
Otomotiv sektöründe hem araç satış hem de servis sektöründe hareketlenme
Otomotiv Sektörü

Emniyetsiz ve kusurlu parçaların değiştirilmesi, yedek parça ve servis hizmeti pazarına hareket getirmektedir. İkinci el piyasasında TÜVTÜRK onaylı araçların değeri artmaktadır.

İstihdam – Eğitim

Muayene istasyonlarında yaklaşık 3.500 kişilik istihdam sağlanmaktadır. TÜVTÜRK İstasyonları’nda görev yapacak teknik personelin teknik eğitimiyle ilgili olarak MEB Erkek Teknik Öğretim Genel Müdürlüğü’yle iş birliği protokolü imzalanmıştır. Protokol kapsamında personelin “Araç Muayene Tekniği Eğitimi”nin teknik-teorik kısmında Türkiye’nin çeşitli illerinde belirlenen teknik liselerle iş birliği yapılacaktır. Bu sayede eğitim-sanayi ortaklığı sağlanarak, öğretmenlere yeni araç muayene sistemiyle ilgili bilgiler aktarılmaktadır.

Trafik Güvenliği

Araç muayenesinin belirli bir standarda kavuşması, araç kusurundan kaynaklanan trafik kazalarının azalmasına ve trafik güvenliğinin artmasına katkı sağlar. Periyodik olarak bakımı yapılmış araçların performansının artmasıyla, yakıt sarfiyatı ve gürültü kirliliği azalır. Bakımlı araç sayısının artmasıyla, aracın ömrü uzamakta ve ikinci el değeri artmaktadır.

Devlet Gelirleri

Yapılan her muayeneden alınan bedelin önemli bir kısmı 20 yıl boyunca artan oranlarda devlet kasasına gelir olarak eklenecektir. İlk 3 yılda muayene ücretlerinden elde edilecek gelirin %30’u, takip eden 7 yılda gelirlerin %40’ı, son 10 yıllık işletim döneminde ise, araç muayene gelirlerinin %50’si devlete aktarılmaktadır.

Akreditasyon

TÜVTÜRK Araç Muayene İstasyonları, muayene kuruluşlarının faaliyetini düzenleyen uluslararası bir standart olan TS EN ISO 17020’ye tabidir.

TS EN ISO 17020 Standardı, uluslararası muayene hizmeti vermek isteyen ve bu standarda uygun olarak dokümantasyon ve uygulamaları tam anlamıyla uygulayan muayene kuruluşlarını kapsayan bir standarttır.

TÜVTÜRK’ün tüm istasyonları ve faaliyetleri Türk Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK) tarafından denetlenmekte olup, şirketimiz temeli bağımsızlık, tarafsızlık ve dürüstlük olan bu standart uyarınca akredite edilmiştir.

Tüvtürk Araç Muayene için Tıklayınız