Periyodik Araç Muayenesi içeriğine geri dön

Tadilat Sonrası Muayene

Tadilat Nedir? Aracın fabrika çıkışından sonra veya hizmet süresince üzerinde yapılan/yapılacak olan, aracın niteliğini değiştirmeye yönelik üst yapı ve benzeri işlemlere tadilat denir.

Araçlarda Müsaade Edilen Tadilatlar
Motor değişikliği
Aktarma Organları tadilatı ve PTO (Yardımcı Güç Çıkışı) uygulaması
Direksiyon Sistemleri tadilatı
Şasi tadilatı
Çekici Kancası ilavesi
Üçüncü Dingil veya Lastik ilavesi
Kabin ve Karoseri tadilatı
“Tam ve Tamamlanmamış Araç Belgesi” bulunan araçlarda yükün ve işin özelliğine göre; damper kasası, tank, vidanjör, ahşap kasa, vinç vb. üst yapılar tadilat kapsamındadır.
Koltuk çıkarılması veya ilavesi
Traktörlerde kazma, yükleme, kanal açma ve benzeri ekipmanların ilave edilmesi, tip onaylı kabinlerin takılması kaydıyla kabin tadilatı, tadilat kapsamına dâhildir.
Klima Sistemleri tadilatı
Fren Sistemi tadilatı
Elektrik Sistemi tadilatı
Özürlü Araç tadilatı
Sürücü Kursları Eğitim Araçları tadilatı
Ön (Bull-Bar), arka ve yan (marşpiye) koruma sistemleri
Okul Servis Aracı tadilatı
Yakıt Sistemi Tadilatı: LPG, CNG Sistemleri
Kaynak: AİTM (Araçların İmal, Tadil ve Montajı Yönetmeliği) EK-IV
Tadilat Onayı Nasıl Yapılır? Araçta Yapılan Tadilatlar Araç Tescil Belgesine Nasıl İşletilir?
Yapılacak tadilatın yetkili mühendisler tarafından projelendirilmiş ve tarafından onaylanmış olması gereklidir.
Aracın tadilatının, bu onaylı projeye uygun yapılması şarttır.
Ek-1 belgesinin yapılan tadilata uygun şekilde doldurulması gereklidir.
LPG tadilatlarında ek olarak, “Makine Mühendisleri Odası”ndan veya Otomotiv Ana Bilim Dalı olan üniversitelerden alınmış montaj tespit raporu ve gaz sızdırmazlık raporu ile birlikte araç muayenesi için gerekli diğer belgeleri (ruhsat(TrafikTescil Belgesi ve/veya Motorlu Araç Trafik Belgesi), vergi borcu sorgusu, zorunlu trafik sigortası) hazır ederek Muayene İstasyonları”na gelmelidir.

Tadilat sonrası muayene ile birlikte periyodik araç muayenesi de yapılmış olur bu nedenle, gerçekleştirilen muayene neticesinde sadece proje ile aracın uygunluğu kontrol edilmez, aracın tam bir muayenesi yapılır. Ağır ve Emniyetsiz derecesindeki kusurları olmayan veya bu kusurlarını giderilen araçların muayenesi onaylanarak tamamlanır.
Onaylanmış “Periyodik Araç Muayene” raporu ve Ek-1 belgesi ile “Trafik Tescil Büroları”na gidilerek, araç üzerinde yapılan değişikliklerin yeniden tescil kuruluşuna bildirilmesi ve işletilmesi gereklidir.

Özel Muayene Bedelleri

Özel Muayene (Tadilat Sonrası Muayene ve Zorunlu Muayene) ücretleri araç sınıflarına göre belirlenir, “Periyodik Araç Muayenesi” ile aynıdır.